Подолгиот интервал помеѓу двете дози на вакцината Фајзер е решение за делта сојот!

23 јули, 2021
194218969660fa70fd5e69e205913661_v4 big

Долгиот интервал помеѓу првата и втората доза на вакцина Фајзер ќе доведе до имунитет системот да произведе повеќе антитела за борба против инфекцијата, открија британски научници.

Експертите велат дека резултатите од студијата ја поддржуваат одлуката на Велика Британија да го продолжи интервалот помеѓу инјекциите на првата и втората вакцина на 12 недели од првично поставените три недели.

Осум недели се чини дека се најдобриот временски интервал помеѓу првата и втората доза на вакцината во борбата против делта сојот, додаваат тие, пренесува BBC.

Студијата беше финансирана од државата, а беше објавена само во печатена форма и сè уште не е разгледана.

За оваа студија, истражувачите го споредиле имунолошкиот одговор на 503 вработени во NHS кои примиле две дози на вакцина во различно време од крајот на 2020 до почетокот на 2021 година во време кога алфа варијантата или британскиот сој се ширел брзо.

Нивото на антитела во крвта беше измерено еден месец по приемот на втората доза на вакцината.

Еве неколку заклучоци од таа студија:

* и кратките и долгите интервали на дозирање на вакцината Фајзер создадоа силни имунолошки одговори како целина,

* интервал од три недели произведува помалку неутрализирачки антитела кои се лепат на вирусот и го спречуваат неговото инфицирање на клетките во споредба со интервал од десет недели,

* Нивото на антитела паѓа по првата доза, но нивото на Т-клетки – други видови на имунолошки клетки – останува високо,

* Подолгиот интервал помеѓу двете вакцини доведе до помал број на Т-клетки како целина, но до поголемо учество на одреден тип или подгрупа, наречени помошни Т-клетки, за кои истражувачите велат дека ја зајакнуваат имунолошката меморија.

„Осум недели е најдобриот интервал помеѓу две вакцини“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi