ПОДУЕНИ СТЕ И ТЕШКО СЛАБЕЕТЕ? Забрзајте го варењето и решете се од килограмите – со овие 5 „магични“ намирници

24 март, 2021
metabolizam-825x510

Доколку топлите летни денови поминати на плажа ве мотивираат да изгубите неколку несакани килограми, сигурно ќе ве интересираат некои информации за следните намирници кои дополнително ќе го забрзаат метаболизмот и ќе ви помогнат да ја постигнете целта.

Цитрусни овошја

Храната како портокали, грејпфрут, лимони и лимети содржи витамин Ц кој помага да се забрза распаѓањето на мастите, па затоа е многу корисно ако сакате да изгубите тежина. Само 60 мг се доволни за да ги задоволат дневните потреби на вашето тело за витамин Ц, но зголемувањето на оваа доза на, на пример, на 500 мг може да го забрза топењето на масните наслаги за време на вежбање за дури 39%.

agrumi

Бобинки

Бобинки се богати со диетални влакна – вашето тело не може да ги вари, но сепак ќе се обиде и ќе согорува калории во текот на процесот. Само една чаша малини содржи дури 8 грама влакна и само 60 калории. Јагоди, капини и боровинки се исто така одличен извор на влакна. Друга придобивка на влакната е тоа што ги „апсорбираат“ маснотиите и калориите пред вашето тело да може да ги апсорбира.

bobice

Житни снегулки

Според студијата објавена во „Journal of the American Dietetic Association“, жените кои редовно консумираат житарки за појадок имаат 30% помали шанси да станат дебели отколку жените кои јадат други оброци за појадок. Снегулки од житни култури кои содржат многу растителни влакна не само што го забрзуваат метаболизмот, туку и полека се варат, така што ќе останете сити и полни со енергија долго време. Влакната исто така одржуваат стабилно ниво на инсулин што ќе спречи складирање на масни резерви во вашето тело.

zitne-pahuljice

Протеини

Месото како посно говедско, пилешко и мисирка помага во забрзување на метаболизмот и согорува калории бидејќи е потребно многу енергија за целосно варење. Истражувањата покажаа дека луѓето чија диета се состои од многу растителни влакна трошат двојно повеќе калории отколку луѓето чија диета се состои главно од јаглехидрати. Дополнителна корист на протеините е фактот дека тие ќе ја одржат мускулната маса за време на губење на тежината и ќе му овозможат на вашиот метаболизам да работи со полна брзина.

bijelo-meso

Лук

Оваа хранлива бомба ви дава многу придобивки, од зајакнување на имунитетниот систем до борба против стареењето и разни болести. Додавањето лук во вашата исхрана, дури и во мали количини кои едвај ги забележувате, може да ви помогне да изгубите тежина бидејќи лукот го зголемува бројот на потрошени калории за време на секојдневните активности.

cesnjak
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi