ПОЛОЖБА КОЈА ПОМАГА КАЈ ГРЧЕВИ: Како да ги спречите и да ги лечите!

30 август, 2021
469741_stomak-bol_f

Дали страдате од непријатно чувство во стомакот после јадење, дали сте надуени, имате запек или грчеви? Не сте единствени, бидејќи проценките велат дека дури 50 проценти од луѓето барем повремено страдаат од овие проблеми …

Иако грчевите во стомакот можат да бидат знак за болест, тие сами по себе не се болест, туку состојба предизвикана од различни фактори. Тие можат да бидат од цревна или гастрична природа, а кај жените „тие денови“ во месецот може да предизвикаат непријатна болка во форма на грчеви.

Кога ќе почнете да имате грчеви, една позиција може значително да помогне и да ја олесни ситуацијата.
Застанете исправено, испружете ги рацете на ниво на рамената и прекрстете ги така што левата дланка е под десниот лакт, а десната дланка под левиот лакт. Тогаш е неопходно да се свитка горниот дел од телото, така што е паралелен со подот. Колената треба да бидат во благо свиткана положба, а лактите да се стават на колената и да се држат во таа положба додека не поминат грчевите.

Како да спречите грчеви?

За почеток, исфрлете го вишокот воздух од вашето тело со исфрлање храна за која е општо познато дека создава гасови. Тоа се првенствено глутен, шеќер и јаглехидрати (премногу од се), но и грав, зелка, трици, карфиол, брокула, кромид, сливи, суво грозје и пршута.

Исто така, намалете го внесот на фруктоза, шеќер што се наоѓа во медот, овошјето и овошните сокови. Како и другите шеќери, фруктозата останува во дебелото црево, каде што бактериите се хранат со неа и создаваат гасови. Не ги елиминирајте сите плодови од вашата исхрана, туку намалете го внесот на овошни сокови и мед.

Проблемите со стомакот, исто така, можат да бидат последица на нетолеранција на лактоза. Обидете се да се откажете од млечните производи неколку дена и видете дали тоа предизвикува некое подобрување. Ферментирани производи: јогурт, кисело млеко, кефир… не само што не предизвикуваат проблеми, туку се препорачуваат и за добри бактерии.

Помош при варење

Ѓумбирот отсекогаш бил познат како лек за гадење и стомачни тегоби. Направете вкусен чај од ѓумбир и испијте го после вечера – ситно изрендајте лажичка свеж корен од ѓумбир, истурете чаша врела вода и оставете го да кисне пет минути. Ќе го стимулира варењето, така што храната нема да остане во вашите црева и ќе придонесе за појава на гасови. Нането, исто така, помага да се подобри варењето и го намалува појавувањето на гасови на минимум.

Семињата зачини, кои имаат пријатен мирис на сладок корен, се користат стотици години за да се намалат гасовите и да се подобри варењето. Ким, анасон и семе од целер имаат сличен ефект. Џвакањето половина лажичка семе после оброк ќе ја ублажи непријатноста, и сите овие семиња се достапни во поголемите супермаркети во делот за зачини.

Чајот од камилица е народен лек за болки во стомакот, додека кардамонот ви помага подобро да ја сварите храната. Ставете една лажичка кардамон во 250мл вода и варете го полека десет минути. Пијте топол чај со оброци.