Природни мелеми и маски за нега и избелување на стрии!

11 февруари, 2021
Female,Hips,With,Visible,Stretch,Marks

Стриите се долги, тенки, ленти како „пукнатини“ на кожата што се појавуваат на стомакот, градите, колковите, задникот и бутовите.

Ако ги имате, веројатно би сакале да исчезнат, бидејќи не се штетни за вашето здравје, но исто така не се пријатни за гледање. И, иако тие никогаш нема навистина да исчезнат, тие можат да станат невидливи со текот на времето со помош на одредени производи и процедури.

Причини за појава на стрии
Стриите се појавуваат кога телото почнува да расте брзо, од која било причина, па кожата не може да се протега доволно. Колагенот е протеин кој ја прави нашата кожа еластична, а доколку не ни е доволно, може да се појават траги на кожата поради нејзиното истегнување.

Стрии може да се добијат поради:

  1. Нагло дебелеење (ги погодува и мажите и жените)
  2. Расте за време на пубертетот. Објаснете им на децата на време дека знаат дека тоа е нормална појава и дека трагите на преминот од раното детство во пубертетот можат да исчезнат како што стареат.
  3. Бременост, како резултат на истегнување на кожата и зголемување на хормони кои ги ослабуваат влакната на кожата. Овие стрии може да исчезнат за време на процесот на враќање на телесната тежина по раѓањето на бебето.
  4. Операција на импланти на дојка
  5. Боди-билдинг, бидејќи дури и оние кои имаат малку маснотии можат да добијат стрии на места каде што мускулите се најизразени
  6. Големи количини на стероиди, или од стероидни лекови или болести како што е Кушингов синдром
  7. Марфанов синдром, генетско заболување кое ги ослабува вашите влакна на кожата и предизвикува необичен раст
  8. Синдром Елерс-Данлос (ЕДС), група на состојби кои произлегуваат од генетски промени во колаген, протеин во нашето тело

Како изгледаат и каде се појавуваат
Кога ќе се појават на кожата, стриите можат да изгледаат како пукнатини на кожата или да бидат малку подигнати и чешаат. Овие збрчкани ленти на кожата можат да бидат во различни бои. Тие бледнеат со текот на времето – од црвена или розова до сино-виолетова нијанса до потенки, бледи траги кои повеќе потсетуваат на лузна, па затоа се сè помалку забележливи.

Стриите можат да се појават на многу делови од нашето тело:
Рацете
Со грб
Градите
Задникот
Колкови
Рамења
Стомак

Природни масти за нега на стрии
Centella asiatica, Gotu kola или Tiger трева е лековито растение кое ефикасно делува на проблеми со кожата, брзо ја обновува и ги смирува воспалителните процеси. Неговите состојки ја подмладуваат кожата, поради што е позната како „чудесен еликсир на животот“. Исто така е богата со витамини Ц, А и Б, каротин кој ја осветлува кожата и ја подмладува, а исто така помага во обновување на колагенот. Растителното масло на ова растение ја подобрува работата на клетките во телото кои произведуваат колаген и се одговорни за градење на ткиво на кожата. Се користи за лекување на рани, но исто така е и главна состојка во многу креми за кожата против стрии.

Масло од горчлив бадем – Едно истражување покажа дека жените кои масирале масло од горчлив бадем во кожата на стомакот за време на бременоста имаат помалку стрии од другите кои го користеле маслото само без масажа.

Сок од краставица и лимон – Измешајте сок од лимон и сок од краставица (измешајте краставици во блендер) во еднакви размери. Ставете го сокот на деловите од кожата погодени од стрии додека кожата не го апсорбира. Оставете го на кожата најмалку 15 минути, а потоа исплакнете го со топла вода.

Маска од масло од кантарион и жолчка од јајце – Измешајте масло од кантарион со жолчка од јајце. Додадете малку сок од лимон и тинктура од невен. Добро промешајте за да добиете ефикасна маска против црвени стрии. Нанесете ја маската на стриите и оставете ја да делува околу 30 минути. После тоа, исплакнете ја маската со топла вода и нанесете само некои од овие две масла на стриите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi