Сакате да бидете фит до сезоната на бикини? Овие 5 совети на нутриционисти лесно ќе ги вклопите во исхраната и ќе бидете спремни за уживање на плажа!

26 мај, 2021
67-2

Во атмосфера на движење на позитивноста на телото кај жените, подготвувањето на телото за сезоната на бикини се сведува на два чекора: прво, облечете бикини и второ, одете на плажа! Со други зборови, секое тело е тело во бикини, но доколку сакате да се чувствувате пријатно во вашето тело (и бикини!), Нутриционистите подготвија 5 совети за да се чувствувате поздраво и посреќно. Фокусот е на мала корекција на навиките во исхраната, и какви резултати носат, прочитајте подолу.

Сите нутриционисти се согласуваат за една работа: ако сакате да го подобрите изгледот на вашето тело, направете го тоа за себе, а не за стекнување завидни погледи на плажа.

Соблекувањето на костим за капење не треба да биде единствената мотивација за промена на вашиот животен стил и навики на јадење, па нутриционистката Бони Тауб-Дикс ја нагласува важноста да се фокусирате на уживање во животот, без разлика дали е релаксирање на плажа или експериментирање со здрава и хранлива храна во кујната .

Соодветно на тоа, применете ги овие совети ако сакате да се чувствувате добро во сопственото тело:

  1. Фокусирајте се на позитивни промени, а не на ограничувања

Друг реномиран нутриционист, Џорџија Фир, изјави за Инсајдер дека ќе го добиете посакуваниот изглед само ако изберете план за диета, кој не е ограничен за оние јадења во кои навистина уживате.

Наместо да го потиснувате стресот конзумирајќи закуски или слатки, станете свесни за причината за стресот и обидете се да го решите.

Вежбајте трчање, пилатес или јога и тие може да ви помогнат да се опуштите и да откриете како смирено да стигнете до идеалната верзија за себе.

  1. Прифатете ги придобивките од свежата храна

Според Бони Тауб-Дикс, најдобриот начин да се елиминира нездравата храна од вашата исхрана е да ги замените со хранливи и свежи состојки. Гладувањето во никој случај не е опција, особено кога се нуди толку многу вкусна и здрава храна.

Заменете ги слатките со свежи јагоди или некое друго сезонско овошје.

Нека сезонското овошје и зеленчук ви зазема половина од чинијата, бидејќи тоа ќе ве направи важен чекор на патот кон урамнотежена исхрана.

На пример, салата со лосос и авокадо лесно ќе ги разбуди вашите кулинарски вештини и ќе ве одржи сити и полни со енергија многу подолго од вреќа чипс.

  1. Зачинете ја храната

Најголемото неодобрување на здравата исхрана доаѓа од детството, односно од перцепцијата дека овошјето и зеленчукот не се вкусни и се досадни.

Експериментирајте со зачини, истражете како во ориентална, медитеранска или која било друга кујна која ви се допаѓа, зачините прават неизоставен дел од оброкот и го збогатуваат.

Џорџија Фир ви предлага да барате идеи за комбинирање на разновиден зеленчук со здрави додатоци и зачини на социјалните мрежи или блоговите на реномирани кулинарски мајстори.

  1. Оставете простор за задоволства

Во овој совет, применете совет за исхрана наречен 90 до 10! 90 проценти од вашата дневна исхрана треба да се состои од целосна и хранлива храна, а остатокот од 10% оставете ги на одредено благо или алкохол.

Без разлика дали станува збор за желба за слатки по ручекот или за желба за чаша вино по вечерата, не сметајте ги тие калории и не прекорувајте се за тие мали задоволства – тие значат многу за вашето целосно задоволство.

Ако следите здрава рутина и апсорбирате други совети, ќе се чувствувате горди кога ќе сфатите дека успеавте да постигнете изглед на плажа без драстични жртви.

5. Пијте алкохол во умерени количини

Многу диети целосно го забрануваат внесувањето алкохол, како да не разбираат дека прославите како родендени или годишнини се составен дел од секој живот, исто како и топлите летни денови со кои една чаша од вашиот омилен коктел оди совршено.

Во согласност со позитивните ефекти, не ограничувајте се целосно во консумирање алкохол, но пијте го умерено и не заборавајте да пиете вода – хидратацијата е клучна за борба против мамурлакот!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi