САКАТЕ ДОБАР СЕКС? Овие 3 НАМИРНИЦИ се природна вијагра, додека ОВАА храна целосно ја убива вашата сексуална желба

15 март, 2021
shutterstock_640021306

Храна за посилна сексуална функција на жената, зголемено либидо и сексуална желба!

Сите знаеме дека одреден вид храна може да ја зголеми нашата сексуална желба и да го зголеми либидото.

Адам Мекдугал, пишувајќи за „News.Com.Au“, откри која е храната што ја зголемува нашата сексуална желба, влијае на нашето либидо и хормонот на среќата.

Наречете ги природна вијагра, ако сакате. Всушност, можете да ги наречете како сакате, сѐ додека ги ставате на чинија.

Лубеница

Лубеницата всушност се нарекува природна вијагра поради одличната способност да го зголеми протокот на крв, што секако е многу важно кога станува збор за будење на вашиот заспан сексуален нагон.

Авокадо

Авокадото потекнува од антички ацтечки збор што значи „тестис“, што има многу смисла ако ја погледнете формата на авокадото. Авокадото е полно со моно-заситени масти, кои се одлични за обезбедување на здравјето на срцето и добар проток на крв, што е клучно кога станува збор за активирање на сетилата.

За разлика од храната што ги зголемува нашите сетила, овие неколку намирници ја намалуваат сексуалната желба и со тоа го намалуваат либидото.

Остриги

Митот дека остригите ја зголемуваат сексуалната желба е токму тој: мит. Истражувачите откриле дека тие не прават ништо во врска со вашата сексуалност, затоа заштедете време – и пари – целосно прескокнувајќи ги остригите.

Алкохол

Алкохолот може да донесе кратка храброст кога станува збор за спалната соба, но тоа нема да ви помогне во „акцијата“ кога ќе стигнете таму. Истражувањата покажуваат дека алкохолот го намалува протокот на крв во нашите интимни делови, како и го намалува лачењето на хормони, главно тестостерон.

Корнфлекс

Д-р Џон Келог веруваше дека храната богата со јаглени хидрати може да го намали нашето либидо, па затоа создаде „Cornflakes“. Бидејќи пченкарните снегулки се рангираат прилично ниско на која било листа на храна, ние сме подготвени да му веруваме!