САКАТЕ КОСАТА ПОБРГУ ДА ВИ РАСТЕ? Се што ви е потребно веќе имате во кујната!

16 август, 2021
463451_kosa_f

Ако имате проблем со растот на косата, тогаш маската за јајца е совршено решение за вас. Јајцата се лесно достапна храна, а во нивниот состав најважни се протеините, но тие содржат јаглехидрати, масни киселини, витамини од групата Б, калциум и железо.

Жолчките од јајце содржат витамини А, Б, Д и Е. Витамините А и Е особено ја хранат сувата коса, враќајќи го нејзиниот сјај и волумен, а витаминот Д помага во негување на тенка кршлива коса, која е одговорна за одржување рамнотежа на калциум и фосфор. Витамините Б се одлични за стимулирање на циркулацијата на крвта во скалпот, бидејќи ги стимулираат фоликулите и растот на косата.

Маската за раст, волумен и густина на влакната од јајца се користи со комбинирање со мед и масло од чички. Рецептот е многу едноставен, а третманот можете да го примените двапати неделно.

Во сад изматете 2 јајца за да бидат потполно изматени, потоа во смесата додајте една лажица мед и две лажици матеница. Добро измешајте ги состојките, потоа нанесете на скалпот и лесно истријте го.

Нанесете од корените до краевите, потоа завиткајте ја косата во пунџа и ставете капа за туширање. Држете ја маската околу еден час, а потоа нежно исплакнете со топла вода и шампон.

Оваа маска може да се направи на различни начини, во зависност од намената. Вака се прави и маска од јајца со лимон и маслиново масло против првут. За сува коса, се нанесува маска од јајца, рицинусово масло, мед и кефир.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi