Сама се шминкала, не користела регенератор и други тајни на убавината на Елизабет Тејлор

12 септември, 2021
profimedia-0098112259-790x531

Елизабет Тејлор во историјата ќе остане како една од најголемите филмски актерки која освојуваше со своите прекрасни виолетови очи кои секогаш дополнително ги потенцираше. Но, нејзината рутина за убавина не беше многу честа појава, ниту беше секогаш нешто што би го очекувале од дива.

Таа се шминкала сама, не само приватно, туку и за црвените теписи и настани, па дури и филмови како „Клеопатра“. Иако шминкерот Алберто Де Роси подготвуваше скици за шминка, поради повреда на грбот не можеше да работи на филмот, па Елизабет, следејќи ги неговите дизајни, се шминкала за тие култни сцени.

Но, тоа не е единственото нешто што сама го создала – таа била одговорна и за фризурите и признала дека отсекогаш си ја потстрижувала косата. Но, не обидувајте се дома – носела и бројни перики.

Сакала богати, обемни и натапирани фризури, па избегнувала регенератор бидејќи се плашела дека ќе ја „спушти“ премногу косата, но со денешните формули нема таков страв.

Кога станува збор за шминката, таа знаела дека нејзиниот најсилен адут се нејзините очи, па сакала да ги истакнува со ајлајнер. Таа не користеше црн, туку темно сив молив, кој ќе го нанесе во неколку слоеви и нијанса. Спротивно на популарното верување, таа никогаш не носеше вештачки трепки, туку едноставно имаше природно бујни трепки. Внимание привлекоа и густите темни веѓи кои совршено го вратија целиот изглед, а Елизабет Тејлор ги наполни од мали нозе. Но, целиот повеќечасовен процес на шминкање би започнал со половина час шминка на нејзините усни, на кои таа обично нанесувала сјаеви и кармини во розови нијанси.

По завршувањето на шминката време било за – бањање! Овој необичен чекор што би го очекувале на почетокот на рутината ќе резултира со конечна, сјајна завршница на тен создаден од водена пареа на кожата. Денес, за среќа, постојат различни хајлајтери, така што нема ризик да го расипете целиот внимателно создаден изглед.

Таа знаела дека мирисот е исклучително важна ставка за луѓето да се сетат на нас, па во 1987 година таа создаде свој парфем под свое име и на тој начин стана првата славна личност која ја отвори вратата за многу други славни мириси и производи за убавина.

Но, иако знаела голем број трикови, таа посочи една работа, навидум достапна за секого, како најважна тајна на добриот изглед: добар сон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi