СЕ ОГЛАСИЈА КРЕАТОРИТЕ НА РУСКАТА ВАКЦИНА Голем хаос во Европа, горко ќе зажалат за ова!

9 март, 2021
h_56681335_1000x0

Наведено е дека вакцините ЕМА треба да бидат надвор и над политиката.

Креаторите на руската вакцина против коронарниот вирус Спутник В побараа извинување од високиот претставник на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, бидејќи, како што се наведува, ја споредила можноста за итно одобрување на таа вакцина во ЕУ со руски рулет.

Денеска на официјалниот профил на Twitter на Спутник В беше објавено дека овие коментари на Виртумер-Хохе покренуваат сериозни прашања за можно политичко мешање во процесот на тестирање на вакцините.

„ЕМА не даде такви изјави за ниту една друга вакцина. Таквите коментари се несоодветни и го нарушуваат кредибилитетот на Агенцијата и на самиот процес на тестирање“, се вели во соопштението.

Наведено е дека вакцините ЕМА треба да бидат надвор и над политиката.

Агенцијата ТАС С известува дека Виртумер-Хохе ја споредил можноста за итно одобрување на Спутник В во Австрија на австрискиот ТВ канал ORF со рускиот рулет, како што веќе беше направено во Унгарија.

На 4 март, ЕМА го објави почетокот на процесот на испитување на вакцината Спутник В, при што ќе се испита усогласеноста на лекот со стандардите на ЕУ во областа на ефикасноста, безбедноста и квалитетот.

Некои земји на ЕУ веќе ја одобрија употребата на Спутник В, без да чекаат ЕМА да ја регистрира вакцината. Вакцината во моментов е регистрирана во Унгарија и Словачка.

Ефикасноста на Спутник В е 91,6 проценти, неодамна беше објавена во научното списание The Lancet. Вакцината обезбедува целосна заштита од тешки случаи на коронавирус и е регистрирана во 46 земји, според ТАС.

Висок службеник на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, во понеделникот апелираше до членките на Европската унија да не ја одобруваат употребата на руската вакцина Спутник В за итна употреба, сè додека агенцијата не ја испита целосно нејзината безбедност и ефикасност, објави Гардијан.

„Потребна ни е документација врз основа на која би направиле проценка. Во моментов немаме податоци за вакцинирани лица, не е познато. Затоа ќе апелирам до земјите од ЕУ да не ја одобруваат вакцината Спутунк за итна употреба”, Виртумер – изјави Хохе за австриската телевизија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris