СЕКОЈ ЈА ПРАВИ ОВАА ГРЕШКА СО ВОДАТА И ЗАРАДИ НЕА НЕ МОЖЕ ДА ГИ НАМАЛИ КИЛОГРАМИТЕ: Нутриционистите откриваат како да пиете течности кога сте на диета

2 октомври, 2021
voda

6 златни правила кои помагаат во борбата против вишокот килограми

Повеќе или помалку на сите им е јасно што не смеат да јадат ако сакаат да ослабат, а конфузијата ја воведуваат пијалоците кои треба да помогнат во топењето на маснотиите.

Постојат многу пијалоци за слабеење кои го подобруваат ефектот на балансирана и диетална исхрана. Но, малкумина знаат дека колку е важно што пиете, подеднакво е важно во кое време …

Што и како да пиете за слабеење?

Пијалоците за слабеење се подеднакво важни како и храната. Со други зборови, мудро избраните пијалоци ќе ви помогнат да ослабнете и да добиете витка фигура, и обратно – несовесното внесување на каков било вид на течност во текот на денот може да ја поништи буквално секоја, дури и најефикасна диета …

Кога станува збор за пијалоците и слабеењето, нутриционистите посочуваат неколку правила што треба да ги почитувате доколку држите диета и имате намера да изгубите тежина:

1. треба да пиете најмалку 1,5 до 2 литри течност на ден, а најмалку половина од оваа количина треба да биде чиста вода;

2. Првата чаша вода треба да се пие веднаш по будењето, тоа ќе ви помогне да го „исчистите“ телото и да ги „измиете“ токсините акумулирани во текот на ноќта. Покрај тоа, на овој начин ќе го „разбудите“ дигестивниот систем и ќе го подготвите за појадок;

3. скоро секоја диета дозволува употреба на зелен чај и кафе, но под услов да се земаат без шеќер, млеко или каков било друг додаток;

4. Нутриционистите советуваат да се консумираат течности половина час пред оброкот, а не еден час по оброкот;

5. Во протеинските диети, можете да користите специјални протеински шејкови како пијалок, бидејќи од една страна „покриваат“ дел од потребниот внес на протеини дневно, а од друга страна гасат жед ;

6. Последниот дневен внес на течности треба да биде 2-3 часа пред спиење, во спротивно постои ризик од едем.

Но, покрај традиционалните пијалоци, како што е чајот чии придобивки за слабеење се докажани, кафе или чиста вода, постојат и некои пијалоци кои исто така помагаат во слабеењето, а тоа се вода со јаболков оцет, ѓумбир, краставица и слично .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris