Секоја 10-та личност нема да се врати на нормалниот живот по пандемијата, а ова се првите знаци

3 март, 2021
3b7160a69cf1feaab31970edc88d138fb47f1ef4

Канадски психолог тврди дека многу луѓе патолошки се исплашиле од бактерии и вируси.

Канадскиот психијатар, професор д-р Стивен Тејлор, во својата книга „Психологија на пандемијата“ тврди дека за 10 до 15 проценти од луѓето на планетата, животот никогаш нема да може да го вратат во нормала, бидејќи во услови диктирани од ширење на потенцијално смртоносно инфекција, тие развиле некои ментални нарушувања.

Нарушување на спиењето

Нарушувањата на спиењето често се симптом на посериозни болести, но промените во начинот на спиење често укажуваат на ментални проблеми. Во многу ментални нарушувања, несоницата или прекумерниот сон се придружни симптоми. Околу 40 проценти од пациентите со несоница (инсомнија) и повеќе од 45 проценти од пациентите кои спијат премногу (хиперсомнија) страдаат од некои ментални заболувања.

Кошмари

Кошмарите обично не предизвикуваат загриженост, се додека не се мешаат во моделот на спиење. Но, кошмарите исто така можат да бидат знак на основен проблем. Ако постојано имате лоши соништа, тогаш ова е еден од начините на кои потсвеста се обидува да ги обработи емоционалните проблеми.

Промена на исхраната

Проблемите со менталното здравје често влијаат на апетитот. Со депресија, намалувањето на апетитот е сосема природно. Сепак, некои луѓе, напротив, почнуваат да бараат спас во храната. Ништо не е во ред со фактот дека по напорниот ден, понекогаш имате ненаситен апетит или, напротив, воопшто не сакате да јадете ништо, но ако тоа е често, тогаш тоа е сигурен знак дека душата страда.

Ослабување на либидото

Истражувањата покажаа дека повеќе од 70 проценти од депресивните пациенти изгубиле сексуален интерес кога не биле на лекови. Овие пациенти, исто така, објавија дека оваа загуба на интерес е многу посилна од останатите симптоми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi