ШТО ДА ЈАДЕТЕ НАВЕЧЕР ДОДЕКА СТЕ НА ДИЕТА: За полесно да заспиете, а цревата да не кркорат!

4 јули, 2021
Artisan-Dark-Rye

Општо е познато дека не треба да јадете пред спиење навечер, затоа што тогаш сите телесни процеси се забавуваат и телото се подготвува за одмор и релаксација. Меѓутоа, ако цревата ви се извртуваат толку многу што не можете да заспиете, наскоро ќе западнете во маѓепсан круг затоа што вашиот недостаток на сон ќе го зголеми апетитот и ќе мора да престанете да држите диета.

Затоа е важно да планирате лесен оброк доволно долго пред да одите во кревет, а најдобро е да изберете храна што ќе ве засити и не е премногу богата со калории.

Измерете го видот и количината на храна во зависност од тоа колку сте гладни обично, па ако е само лесна потреба да „грицкате нешто“, решете се за неколку бадеми или ореви. Ако сакате да јадете овошје, нека биде банана или некои цреши.

Ако знаете навистина да бидете гладни навечер, направете сендвич, но направете го од леб со интегрално брашно. Наместо месни производи, користете печено или варено месо од пилешко или мисирка.

Ако уживате во млечни производи, можеби една чаша грчки јогурт, а ако сакате млеко, земете чоколадно – ќе уживате во сладоста, а „гревот“ не е премногу голем.