Што се случува кога пречесто користиме БАЛСАМ ЗА УСНИ?

23 јули, 2021
3303a82865c767a28ee0401305cca00ed1f7e848

Балсамот за усни е составен дел од чантата на секоја жена.

Тие се користат секојдневно и стануваат несвесна навика на која не можеме да и одолееме. Дали го знаеме ефектот на прекумерната употреба на балсами за усни?

Суви усни

Според дерматолозите, балсамите за усни содржат состојки кои можат да ги иритираат или ексфолираат усните. Како фенол, камфор, ментол, парфеми, ароми, салицилна киселина и витамин Е.

Иритација околу усните

Експертите потврдуваат дека не треба да нанесуваме балсам за усни повеќе од 3 пати на ден, кога ќе се разбудиме, после јадење и пред спиење. Ако го користите прекумерно, може да имате иритација.

„Мрзливи“ усни

Некои формули за балсамите за усни создаваат вештачка бариера за блокирање на влагата, предизвикувајќи усните да работат помалку за да ги одржат нивоата на хидратација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi