Синдром на полицистични јајници: Може да доведе до стерилитет, а еве како да го препознаете и лекувате

30 април, 2021
pregnant-woman-early-pregnancy-with-hands-belly-sitting-sofa-home-1536x1024

Овој проблем станува се почест кај жените

Синдромот на полицистични јајници е проблем што ги придружува се поголемиот број жени во репродуктивниот период.

Во последните неколку години, овој синдром започна да претставува пречка за создавање семејство, па затоа е важно да се открие навреме и да се преземат чекори за да се излечи.

Познато е дека околу 10 проценти од жените имаат синдром на полицистични јајници. Овој синдром се јавува кога се забележуваат голем број мали фоликули на јајниците, што може да доведе до стерилитет кај жената.

Симптомите се неправилна менструација, зголемени јајници, но и вишок на машки полови хормони во женското тело.

Постојат многу причини, а најчести се прекумерната тежина, генетските фактори и инсулинската резистенција. Ако ви е дијагностициран синдром на полицистични јајници, преземете ги првите чекори за решавање на овој проблем.

Исхрана

Факт е дека не постои универзална исхрана против полицистични јајници, но здравата и урамнотежена исхрана е многу важна. Елиминирајте ја преработената храна, слатки и шеќер во каква било форма, газирани и преработени сокови.

Дозволени се цедени сокови во умерени количини, како и грст бобинки еднаш дневно. Имајте зелен зеленчук, цвекло и моркови на вашето мени што е можно почесто, и јадете компири и ориз во помали количини.

Физичка активност

Ако досега не сте биле физички активни, започнете со 30-минутна прошетка на ден. Добро е за метаболизмот, срцето, ‘рбетот и мозокот, така што ќе имате повеќе придобивки од тоа.

Наместо постојано да патувате со автобус, слезете неколку постојки порано и прошетајте. Излезете на воздух кога и да можете, особено треба да го искористите убавото време на прошетка. Вашето тело ќе ви се заблагодари.

Додаток во исхраната

Овој проблем станува се почест кај жените

Синдромот на полицистични јајници е проблем што ги придружува се поголемиот број жени во репродуктивниот период.

Во последните неколку години, овој синдром започна да претставува пречка за создавање семејство, па затоа е важно да се открие навреме и да се преземат чекори за да се излечи.

Познато е дека околу 10 проценти од жените имаат синдром на полицистични јајници. Овој синдром се јавува кога се забележуваат голем број мали фоликули на јајниците, што може да доведе до стерилитет кај жената.

Симптомите се неправилна менструација, зголемени јајници, но и вишок на машки полови хормони во женското тело.

Постојат многу причини, а најчести се прекумерната тежина, генетските фактори и инсулинската резистенција. Ако ви е дијагностициран синдром на полицистични јајници, преземете ги првите чекори за решавање на овој проблем.

Исхрана

Факт е дека не постои универзална исхрана против полицистични јајници, но здравата и урамнотежена исхрана е многу важна. Елиминирајте ја преработената храна, слатки и шеќер во каква било форма, газирани и преработени сокови.

Дозволени се цедени сокови во умерени количини, како и грст бобинки еднаш дневно. Имајте зелен зеленчук, цвекло и моркови на вашето мени што е можно почесто, и јадете компири и ориз во помали количини.

Физичка активност

Ако досега не сте биле физички активни, започнете со 30-минутна прошетка на ден. Добро е за метаболизмот, срцето, ‘рбетот и мозокот, така што ќе имате повеќе придобивки од тоа.

Наместо постојано да патувате со автобус, слезете неколку постојки порано и прошетајте. Излезете на воздух кога и да можете, особено треба да го искористите убавото време на прошетка. Вашето тело ќе ви се заблагодари.

Додаток во исхраната

Изберете додатоци во исхраната кои се природни, без вештачки бои и адитиви и прашајте дали се тестирани и колку.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris