Сите полудеа по диетата „8 ЧАСА“ – КИЛОГРАМИТЕ се топат, а има само еден УСЛОВ!

9 април, 2021
profimedia-0176778866_1

Не е на одмет да се знае …

Диетата „8 часа“ брзо стана популарна поради леснотијата на одржување. Кога ќе одлучите да ги промените своите навики и да организирате здрав живот, оваа диета ќе биде одличен прв чекор кон тоа.

Поентата е да ги внесете сите калории планирани за тој ден во период од осум часа. Остатокот од 16 часа што телото треба да ги искористи за да се одмори.

Пр.:

По станувањето: вода, кафе или чај

Појадок во 10 часот наутро: мусли, чаша млеко, едно овошје или изматени јајца, тост, кафе / чај

Ужина (кога сакате): слатки направени од експандирани житарки

Ручек (кога сакате): две парчиња пица, домашен чипс или помфрит, едно јаболко

Ужина (кога сакате): еден колач или еден сладолед или овошје по ваш избор

Вечера во 18 часот: Бело пилешко на скара, два варени компири прелиени со лажица путер, варена брокула, сладолед.

Планот за слабеење во осумчасовната диета го презентираа Дејвид Цинченко и Питер Мур во книгата „Осумчасовна диета: Гледајте како слабеете додека јадете што сакате“.

Со оваа диета, Дејвид им ветува на читателите дека можат да изгубат многу килограми и да јадат што сакаат. Зарем ова не е сонот на секој љубител на храна?

Но, има еден услов – можете да јадете само во интервал што трае точно осум часа – нема оброци надвор од него!

Значи, постојат циклуси од осум часа кога јадете буквално сè (но бидете умерени), а потоа циклус од 16 часа, кога не јадете ништо. И така секој ден. Во текот на 16 часа, човечкото тело треба да биде насочено кон опоравување и одмор, а не кон постојано варење на храната.

Кога се тие идеални осум часа за консумирање храна?

Веќе научивме дека храната се консумира во само еден осумчасовен интервал за 24 часа. Сега, се поставува прашањето кој период од осум часа е најдобар за нас? Огромното мнозинство на диететичари се залагаат за идеален период од 9 до 17 часот. Во пракса, периодот од 8 до 16 или 10 до 18 година не е невообичаен. Кој период и да го изберете: единственото и основно е да ги јадете сите планирани дневни калории во него.

Значи, временскиот интервал може да се прилагоди во зависност од вашиот дневен распоред, па дури и може да биде различен во различни денови во текот на неделата. Диетата треба да започне со најмалку три дена во неделата, осумчасовен распоред за внесување храна, а со текот на времето, личното чувство треба да се зголеми на сите седум дена.

Јадете колку што сакате

Во оваа диета нема забранета храна, но не дозволувајте оваа диета да биде изговор за прејадување. Јадете колку што сакате, но не претерувајте. Единствен исклучок од ова правило се слатките пијалоци, бидејќи осумчасовната диета не ги застапува калориите што се наоѓаат во пијалоците (алкохолни и / или безалкохолни) – иако тоа не значи дека не можат да се консумираат – секако во умерени количини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris