Со храна до подобар секс – откријте која храна е природна вијагра!

13 март, 2021
seks

Одредени витамини и минерали имаат моќ да го подигнат нивото на хормони и да ја зголемат чувствителноста на нервите. Следниот пат, запрашајте се зошто одеднаш почувствувате необјаснив сексуален нагон после вечерата.

Јадете зелено
Спанаќот и другиот зелен зеленчук како што се брокула, зелје, зелка, блитва се одличен извор на нашата омилена секси хранлива материја – фолати.

špinat

Дали знаевте дека спанаќот се смета за природна вијагра.

Овој зелен зеленчук со лисја е богат со витамин Е, кој е главниот катализатор во производството на полови хормони во телото. Исто така, содржи цинк, за кој е познато дека го зајакнува либидото и ја зголемува здравата сперма кај мажите.

Леблебија, семиња и соја
Семки од тиква, лен, сончоглед, соја и наут помагаат во „производството“ на полови хормони.

Семето од лен кои се богати со омега-3 масни киселини го зголемуваат нивото на тестостерон и сексуалната желба.

Темно чоколадо

tamna čokolada

Темно чоколадо со 60% какао или повеќе содржи фенилетиламини кои предизвикуваат чувство на релаксација и задоволство.

Јадењето темно чоколадо ослободува серотонин, кој не само што го подобрува расположението, туку и ја поттикнува желбата за физички контакт.

Банани

banane

Бананите се богати со витамин Б кој ги претвора јаглените хидрати во енергија, што му помага на телото да произведува полови хормони.

Тестирајте го ефектот на банана со јадење еден час пред дејството под чаршавите.

Лук

Редовното консумирање лук може значително да го подобри квалитетот на сексот и интензитетот на оргазмот, затоа не плашете се од лош здив!

Маслиново масло
Додавање на здрави незаситени масти како маслиново масло ќе спречи пад на сексуалната желба и задоволство.

Зачинети зачини
Вистинските зачини ја подобруваат сексуалната акција.

Чили, црвена пиперка и ѓумбир ја забрзуваат циркулацијата, што доведува до побрз проток на крв во интимната област и гениталиите.

Одличната циркулација на крвта доведува до појак и поинтензивен оргазам.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris