Спиењето со мокра коса е штетно? МИТ или ВИСТИНА?!

9 октомври, 2021
Screenshot 2021-10-09 205455

Како прво, нема да се разболите поради влажната коса. Брз здравствен курс: обичната настинка е предизвикана од вирус кој нема никаква врска со температурата или влажноста на вашата коса. Сепак, тоа не значи дека спиењето со свежо измиена коса треба да ви стане навика.

Зошто? Бидејќи влажната коса е најслаба, што значи дека кога легнувате со коса натопена со вода, навистина може да ја оштетите за време на спиењето и да го забрзате кршењето. Сепак, треба да се нагласи дека спиењето со влажна коса нема да предизвика забележителни негативни последици, но секако не се препорачува да го правите ова секој втор или трет ден.

Спиењето со влажна коса, исто така, може да го забрза растот на бактерии и мувла на скалпот и перницата, но оваа теорија се уште не е научно потврдена. Имајте на ум дека ако имате проблеми со скалпот (алергија или првут), косата треба да се исуши пред спиење.

Заклучок: Спиењето со влажна коса нема да предизвика поголема штета секој пат. Но, за да се намали ризикот од оштетување на косата (или оние кои се загрижени за алергии и состојби на скалпот), косата секогаш мора да биде целосно сува пред спиење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris