СПРЕЧУВА СТАРЕЕЊЕ, ГО ЧУВА СРЦЕТО И ГО ПОДОБРУВА РАСПОЛОЖЕНИЕТО: Ако имате повеќе од 40 години, овој витамин е неопходен!

18 мај, 2021
248169_shutterstock-210587053_ls

Корисните својства на фолна киселина лекарите активно ги проучуваат од 1926 година и откриле дека има многу позитивни својства за организмот.

Витамин Б9 или фолна киселина е важна компонента што предизвикува метаболички процеси во човечкото тело. Учествува во производството на клетки на имунолошкиот систем, а со тоа одржува добро здравје и спречува предвремено стареење. Исто така е неопходна супстанција за стабилно функционирање на репродуктивниот систем на жената, затоа се препишува за време на бременост и по 40-45 години за профилактички цели.

Тоа е важна состојка бидејќи учествува во создавање на еритроцити, служи за нормално функционирање на мозокот, а исто така е важна и за менталното и емоционалното здравје. Спречува замор, несоница и депресија.

minerali, vitamini

Најновите истражувања покажаа дека овој скапоцен витамин ја поддржува функцијата на срцевиот мускул. Стимулира проток на кислород и хранливи материи, го подобрува крвниот состав.

Човечкото тело прима витамин Б9 од храната, тој не го произведува самостојно. Изобилува во оваа храна:

 • спанаќ
 • зеленчук со темно зелена лисја
 • грав
 • соја
 • црн дроб
 • пивски квасец
 • житарки од цели зрна
 • пченица микроб
 • млеко
 • леб
 • тестенини
 • лимон

Препорачана доза:

Ако има недостаток на фолна киселина, таа обично се зема од 250 до 1000 микрограми на ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi