Спречуваат срцеви болести, дијабетес и потешкотии со варењето: Еве зошто суровите бадеми треба да се најдат на вашата трпеза!

8 октомври, 2021
320754_shutterstock-1024212172_ff

Јаткастите плодови се едни од главните хранливи материи кои ќе донесат повеќекратни придобивки за вашето тело, а органските бадеми се полни со витамини, минерали, магнезиум, витамин Е, калиум, незаситени масти и протеини.

Од сите јаткасти плодови, бадемите содржат најголема количина рибофлавин (витамин Б2) и ниацин (витамин Б3).

Грст бадеми секој ден можат ефикасно да се борат против Алцхајмерова болест, дијабетес, холестерол, кардиоваскуларни заболувања, губење на косата и варење.

Badem

По напорниот ден, овие моќни плодови ќе ви помогнат да ја одржите концентрацијата, енергијата, расположението, па затоа треба да не ги прескокнете, а најдобриот избор се суровите бадеми.

Тие содржат манган кој помага во производството на колаген, протеини одговорни за тонот на кожата, како и витамин Е, антиоксиданс кој помага во борбата против првите знаци на стареење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris