Светската здравствена организација е против мешањето на вакцини

14 јули, 2021
profimedia-0582626733-830x0

Научникот од Светската здравствена организација Сумиа Сваминаната ги советуваше луѓето да не мешаат вакцини против КОВИД-19 од различни производители, нарекувајќи го „опасен тренд“.

Таа додаде дека ситуацијата во земјите ќе биде хаотична доколку самите граѓани започнат да одлучуваат кога и кој ќе ја земе втората, третата и четвртата доза, пишува Ројтерс.

СЗО објави дека се достапни само некои податоци за мешање на вакцините и дека се очекува уште.

Стратешка советничка група експерти од СЗО во јуни рече дека вакцината Пфајзер може да се користи како втора доза по првата доза на АстраЗенека, доколку во меѓувреме има недостиг на вакцини Пфајзер.

Во тек се процесирање на понатамошни клинички испитувања спроведени од Универзитетот во Оксфорд, кои ќе се занимаваат со мешање на AstraZeneca и Pfizer, како и вакцините Модерни и Нововак.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi