ТОЈ Е ЕЛИКСИР НА ЗДРАВЈЕТО И ВИТАЛНОСТА: Доматот ги зајакнува коските, го чува срцето и ги ублажува заморот и стресот!

16 август, 2021
95618_paradajz_ls

Иако првата асоцијација со доматите е салатата, овој зеленчук е многу повеќе од тоа, пишува Stvarukusa.rs,

Доматот е полн со растителни влакна, витамини, минерали и фитонутриенти и затоа е незаменлив на секоја маса.

Богат е со витамини Б6, Ц и К, содржи бета каротен, биотин, ниацин, калиум, фосфор, калциум, железо, цинк и селен, како и многу органски киселини како лимонска и јаболкова, кои го одредуваат карактеристичниот вкус на доматите.

Поради високата содржина на антиоксиданси, доматот е вистински еликсир на здравјето.

Комбинираното дејство на железо, витамин Ц, кое содржи домати, помага во синтеза на хемоглобин и создавање на нови црвени крвни зрнца, што помага во спречување или лекување на разни видови анемија.

Бидејќи содржи витамин Ц, калциум и фосфор, доматите се многу добри за здравјето на коските и забите.

Paradajz

Доматот ја подобрува работата на срцето помагајќи да се намали крвниот притисок поради високата содржина на калиум. Исто така, ја спречува оксидацијата на холестеролот, што е еден од првите чекори во формирањето на атеросклеротични плаки.

Ликопенот, кој се наоѓа во доматите, ја подобрува способноста на кожата да се заштити од штетните УВ зраци. Бидејќи е богат со витамини А и Ц, го прави корисен со намалување на стареењето на кожата и отстранување на несовршеностите на кожата.

Високата содржина на калиум и фосфор во сокот од црвен домат помага да се ублажат симптомите на стрес и замор, како и да се ублажат грчевите во мускулите.

За да ги искористите лековитите својства на доматите, можете да ги јадете сурови или варени во различни јадења.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi