Топ 3 напитоци за брзо разладување: Ја гасат жедта, се прават лесно

21 јуни, 2021
3 напитоци за брзо разладување

Иако едвај чекавме за лето и убаво време, високите температури можат да бидат доста исцрпувачки и да ги исцртаат последните атоми на сила.

За полесно да се издржат тропските денови и ноќи, кои според метеоролозите ќе траат барем до крајот на месецот, направете напитоци кои ќе ви помогнат да се разладите.

 1. Чај од ѓумбир
  Иако ѓумбирот е познат како растение кое го загрева телото, тој всушност врши терморегулација и кога е топло надвор, тоа влијае на ладењето на телото.
  Во комбинација со ароматични растенија, ефектот на ладење што го предизвикува ѓумбирот е поголем.

Состојки: По една супена лажица од следниве состојк: хибискус, маточина, шипка, зелен чај, ѓумбир, 2 л. вода
Подготовка:
Водата зовријте ја, тргнете ја од шпорет, прелијте ги исушените билки и изренданиот ѓумбир, покријте го и оставете го да отстои 10 минути. Потоа процедете, истурете во стаклена тегла, додадете сок од лимон, промешајте и оставете да стои на собна температура.

Пијте наместо вода и не го ладете пијалокот во фрижидер.

 1. Ласи со овошје
  Освен што може да разлади, напитокот со јогурт кој често се пие во Индија за време на жешките денови може да помогне и во слабеењето.

Состојки: 200 мл јогурт, 200 мл вода, 1 лажичка мед, 100 грама јагоди, малини, капини или вишни
Подготовка:
Истурете ги состојките во мешалка, а потоа мешајте додека течноста добие кремаста текстура. Пијалокот чувајте го во фрижидер, а потоа пијте 50 милилитри на секои два часа.

 1. Вода со нане и краставици
  Одличен е не само за ладење, туку и за дополнителна детоксикација на организмот.

Состојки: 1 л. вода, листови нане, 1 краставица, 1 лимон, ѓумбир по желба
Подготовка:
Измијте ја краставицата со целата кора, а потоа исечете ја на прстени и ставете ја во стаклена тегла. Истурете краставица со вода, додадете лисја од нане, лимон исечен на прстени, а потоа ставете го бокалот во фрижидер неколку часа.
Пијте во мали голтки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi