Три години помлади за само 8 недели? Нова студија вели дека тоа е можно

4 јуни, 2021
Epigenetics,As,A,Science,Study,Field,Of,Genetics,3d,Illustration

Револуционерно клиничко испитување покажува дека можеме да балансираме, да ја забавиме биолошката возраст за повеќе од три години за само 8 недели, со диета и начин на живот што ја балансираат ДНК метилацијата. Овој тест е измерен со Хорват со DNAmAge часовник, кој ја одредува биолошката старост на организмот и ја предвидува смртноста подобро од хронолошката возраст. Првата од ваков вид, рецензирана студија обезбедува научни докази дека животниот стил и промените во исхраната можат да донесат итно и брзо намалување на нашата биолошка старост. Бидејќи стареењето е примарен двигател на хронични болести, ова намалување има моќ да ни помогне да живееме подобро и подолго.

Диета, сон, вежбање и релаксација – клучни фактори

Студијата користела рандомизирано контролирано клиничко испитување спроведено меѓу 43 здрави возрасни мажи, на возраст од 50 до 72 години. Осумнеделната програма за третман вклучуваше диета, сон, вежбање и релаксација, како и дополнителни пробиотици и фитонутриенти, што резултираше со статистички значително намалување на биолошката возраст – повеќе од 3 години, во споредба со контролната група. Програмата се засноваше на диета заснована на посно месо, риба и зеленчук и главно вклучуваше диета од растително потекло, со ограничен внес на животински протеини. Јајцата и јаглехидратите беа сведени на минимум. Учесниците користеа високи дози на фолна киселина, бетаин, како и витамини Ц и А. Покрај исхраната, програмата се фокусираше и на физичка активност, односно вежбање. Пет дена во неделата вежбале најмалку половина час и вежбале вежби за дишење два пати на ден за да го намалат стресот, а морале да спијат најмалку 7 часа во текот на ноќта.

ДНК метилацијата предвидува биолошка старост
Истражувањето беше спроведено независно од Институтот за истражување Хелфгот, со лабораториска помош од Универзитетскиот центар за анализа на геном со Универзитетот Јеил, а резултатите беа анализирани на Универзитетот Мекгил и Националниот универзитет за природна медицина. Водечката авторка на студијата, Кара Фицџералд, рече дека „програмата за комбинирана интервенција е дизајнирана да насочи кон специфичен биолошки механизам наречен ДНК метилација, особено моделите на ДНК метилација кои се идентификувани како многу предвидливи за биолошката возраст“.

  • Се сомневаме дека токму овој фокус беше причина за неговото исклучително влијание. Овие први резултати се чини дека се во согласност со многу малку постојни студии кои досега го испитувале потенцијалот за биолошко пресврт на возраста. И тој е единствен во неговата употреба на безбедна, нефармацевтска диетална програма и начин на живот и степенот на намалување на возраста. Во моментов запишуваме учесници во поголема студија, која очекуваме да ги поддржиме овие наоди – најави Кара Фицџералд.

Возраста предизвикува оштетување на клетките

Моделите на ДНК-метилација станаа водечка алатка што ја користат научниците за проценка и следење на биолошкото стареење, термин што се користи за да се опише акумулацијата на штета и губењето на функцијата на нашите клетки, ткива и органи. Оваа штета сама по себе ја предизвикува болеста на стареење. Она што е исклучително возбудливо, вели д-р Фицџералд, е тоа што исхраната и начинот на живот, вклучувајќи специфични хранливи материи и соединенија на храна за кои е познато дека селективно ја менуваат ДНК метилацијата, се во можност да имаат такво влијание врз оние обрасци на ДНК метилација што знаеме да ги предвидиме стареењето . Д-р Фицџералд верува дека ова, заедно со новите можности, ќе обезбеди значителни нови можности и за научниците и за потрошувачите за сите оние што ја мерат и следат возраста на ДНК метилацијата.

Природна стратегија за долговечност

Учесниците постигнаа просек од 1,96 години помлад статус од почетната вредност (p = 0,066). Од 18 учесници вклучени во финалната анализа, 8 постигнаа намалување на возраста, 9 останаа непроменети и 1 зголемена возраст за метилација.
Водечкиот истражувач на епигенетика, д-р Моше Шиф од Универзитетот Мекгил и коавтор на студијата додава:

  • Единственоста на пристапот на д-р Фицџералд е дека нејзиното истражување создаде природна, но механистички водена стратегија која е насочена кон системот за метилација на нашето тело. Оваа студија го дава првиот увид во таквата можност, користејќи природни промени за насочување на епигенетските процеси и подобрување на нашата благосостојба, а можеби дури и долговечност.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi