ТРИК ЗА БРЗО СЛАБЕЕЊЕ! ЈАДЕТЕ ГО ОВА ЗА ПОЈАДОК, РУЧЕЧК И ВЕЧЕРА И ЛЕСНО ЌЕ ГИ ИЗГУБИТЕ ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ: Еве како да се ослободите од опасните масти од вашето тело

28 февруари, 2021
1770137_masti-shutterstock-copy_ls

Дебелината не е само естетски проблем, туку лошо влијае на здравјето на метаболизмот и на целиот организам, па дури може да има и негативни ефекти врз менталното здравје.

Експертите посочуваат дека најризични се висцералните масти кои се акумулираат околу внатрешните органи, најчесто во областа на желудникот, црниот дроб и цревата. Студиите покажуваат дека висцералните масти го зголемуваат ризикот од дијабетес тип 2 и кардиоваскуларни заболувања. Овие масти понекогаш е невозможно да се забележат во рефлексија во огледало, бидејќи дури и слабите луѓе можат да имаат проблем со висцерални масти поради несоодветна исхрана.

Со цел да се отстранат масните наслаги од телото и органите, важно е да се смени исхраната. Експертите во овој случај препорачуваат протеинска диета, а истражувањата докажаа дека протеините помагаат во намалување на апетитот за 60 проценти, го забрзуваат метаболизмот и поттикнуваат дополнително согорување од 80 до 100 калории на ден и нè тера да внесуваме помалку калории.

Докажано е дека луѓето кои јадат протеини за појадок, ручек и вечера успешно ги отстрануваат масните наслаги од желудникот и побргу стануваат витки. Храна која е извор на хранливи протеини се грав, јајца, туна, леќа, леблебија и бадеми. Ако сакате да се ослободите од масните наслаги и да спречите таложење на висцерални маснотии, тогаш мора да избегнувате шеќер и засладени пијалоци, да ги елиминирате јаглехидратите и да јадете повеќе храна богата со растителни влакна.

Запомнете дека покрај намалувањето на исхраната, физичката активност е исто така задолжителна. Ако редовно вежбате и се посветите на мени со протеини, лесно ќе успеете да го ослободите телото од масни наслаги, ќе имате повеќе енергија, ќе се чувствувате подобро и ќе бидете поздрави.