Забавете го стареењето без скапи, агресивни третмани: 10 намирници за силна коса и сјајна кожа

21 јули, 2021
Screenshot_1

Маски за лице од домати и авокадо, како и кокос и коса од ананас, храната на оваа листа е едноставно решение за здрава коса и кожа

Ако сакате да спречите стареење, да имате сјајна кожа и силна коса, важно е да ги земате вистинските витамини. Некои од нив се витамини А, Ц, Б3, Е и К – кои можете да ги најдете во храната и додатоците.

Спанаќот е познат по своите својства корисни во борбата против стареењето. Содржи витамини А и Ц кои ги обновуваат клетките на кожата и ги одржуваат здрави. Витаминот Ц е особено потребен за градење колаген и нови клетки на кожата, без кои би имале сува, првутна кожа.

Кокосово масло Редовното масирање на косата со кокосово масло ќе нѐ ослободи од првутот. Кокосовото масло има антимикробни својства, содржи лауринска киселина и масни киселини кои помагаат во зајакнување и раст на косата. Исто така, ја подмладува косата, нагласувајќи го нејзиниот природен сјај.

Оревите се одлична закуска доколку сакате здрава и сјајна кожа. Хранливите материи што ги содржат и помагаат на кожата да ја задржи влагата, да го намали воспалението и да ја заштити од штетните ефекти на УВ зрачењето. Оревите придонесуваат и за здравјето на косата бидејќи се полни со витамин Б, кој го поддржува растот на косата, го зајакнува и намалува опаѓањето на косата.

Ананасот е познат по хидрирање на кожата и спречување на формирање на брчки. Богат е со антиоксиданти, витамини и минерали кои ја прочистуваат кожата, ослободувајќи ја од акните, а содржи и бромелаин, протеин кој го намалува отокот на кожата. Можете да нанесете ананас директно на кожата или да го консумирате секојдневно.

Остригите се богати со минерал цинк, познат по зајакнување на имунитетниот систем и подобрување на состојбата на кожата. Цинкот помага во одржување на структурата на кожата и придонесува за поделба и раст на клетките.

Мрсна риба Ако барате најлесен начин да го подобрите изгледот на косата и кожата, може да го најдете она што ви треба во блиската продавница. Овие се омега-3 рибини масла во форма на додатоци или риби како лосос, туна или сардини. Мрсната риба е природен навлажнувачки крем, ја прави кожата хидрирана и косата сјајна.

Црвеното вино има многу здрави својства, а едно од нив е тоа што ја прави кожата здрава. Ресвератролот е антиоксиданс кој природно се наоѓа во црвеното вино, а докажано е дека ја чисти кожата, го намалува појавувањето на акните и спречува развој на нови бактерии на кожата.

Домат Наместо скапи препарати, ставете сок од домати на лицето. Исечете го и исцедете го сокот, додадете сок од краставица, а потоа нанесете ја смесата на лицето, што е одличен начин за борба против мрсна кожа. Исто така, киселоста на доматите е одлична во борбата против акните, а хранливите материи се совршено средство за чистење на кожата.

Авокадото е многу повеќе од здрава храна – исто така е одлично за нега на кожата. Може да го јадете, но и да го нанесувате директно на кожата. Маската од авокадо ќе ги намали брчките, а сокот ќе го врати сјајот на кожата. Можете да го протриете во косата за да спречите да се исуши и да го смирите иритираниот скалп.

Темно чоколадо Верувале или не, можете да јадете вкусна храна и да имате здрава кожа. Темното чоколадо е полно со антиоксиданти, особено со флавоноиди, кои се борат против појавата на брчки, ја подобруваат циркулацијата и ја штитат кожата од штетните ефекти на УВ зрачењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi