ВРСКА ИЛИ АВАНТУРА: Еден поглед е доволен за да откриете што сака

20 јули, 2021
Screenshot_3

Во студија на Универзитетот во Австралија, истражувачите прашале хетеросексуални мажи и жени дали се подготвени за обичен секс без обврски…

Потоа ги фотографираа и им ги покажаа нивните фотографии на другите учесници: целта беше за нив – само со фотографии од профил да ги препознаат оние кои сакаат да се забавуваат на една вечер.

Откриле дека жените генерално биле во право во своите претпоставки, избирајќи мажи желни за кратки сексуални авантури, додека мажите често бирале погрешни жени – сметајќи дека поблаги црти на лицето и помали усни карактеристики се жени кои се подготвени да имаат обичен секс без обврски.

Причината за овие грешки при проценката, вели авторот Јан Стивен, е заблудата дека жените кои се помалку впечатливи се поподготвени за сексуална авантура, па мажите потсвесно ги бараат тие квалитети.

„Многумина би сакале да можат да судат веднаш кога ќе излезат кој сака секс без обврски, а кој не, и со тоа да ги исклучи оние кои не ги интересираат вакви авантури затоа што сакаат нешто долгорочно и сериозно“, рече тој за „The Sun“ “и додаде дека лицата можат да ни ги откријат нечиите намери.

Во нивната студија, авторите вклучија нешто повеќе од 100 учесници, со просечна возраст од 20 години.

„Се покажа дека жените многу добро проценуваат што сакаат мажите и каква врска бараат“, рече коавторот Џо Антар, што, според него, им олеснува да донесуваат одлуки за тоа кои мажи би биле добри партнери, со слични желби и цели.

Патем, додаваат авторите, веќе постојат компјутерски програми кои можат само врз основа на нечие лице со голема точност да откријат каков вид на врска бара одредена личност…

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi