Врската помеѓу крвната група и Ковид -19: Пресвртна точка во истражувањето, научниците дојдоа до интересно откритие

6 април, 2021
крвна група и ковид 19

Студијата, во која учествувале 108.000 луѓе, ги негира досегашните откритија

Со избувнувањето на пандемијата на вирусот Корона, многу научници се обидоа да проучат дали има групи на луѓе кои имаат поголема веројатност да добијат Ковид-19.

Едно истражување покажа дека луѓето со крвна група А имаат поголем ризик да бидат заразени со вирусот корона.

Но, новото американско истражување, најголемото од овој вид досега, заклучило дека нема доволно докази кои сугерираат дека крвната група влијае на ризикот од тешка ковида-19 или можноста за коронарна инфекција со вирусот во рана фаза

Студијата вклучува околу 108.000 луѓе кои биле тестирани на вирусот корона или биле хоспитализирани во три американски држави поради тоа. Резултатите од оваа студија, објавени во американското медицинско списание JAMA Network Open, покажаа дека не е пронајдена значителна корелација помеѓу крвната група и коронавирусот, сериозноста на симптомите на болеста и веројатноста за хоспитализација поради Ковид-19.

Ние веруваме дека значајните врски помеѓу Коронавирусот и Ковид-19 од една страна и крвните групи од друга страна се малку веројатни – наведуваат истражувачите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi