ЗАБОРАВЕТЕ НА ПРЕСКОКНУВАЊЕ НА ВЕЧЕРАТА: Ако ја подготвувате храната на овој начин, килограмите ќе исчезнат!

1 јули, 2021
252709_shutterstock-255302008_ls

Редовно прескокнување вечера, исто како и прескокнување на други главни оброци, е многу честа појава, но тоа е грешка. Не јадењето или јадењето вечера многу рано е псевдо-здрава практика што може лесно да ве направи повеќе гладни и склони кон прејадување следниот ден, дури и само неколку часа по легнувањето.

ЗОШТО Е ПОТРЕБНА ВЕЧЕРА

Повторно, редовно прескокнување оброци не е добра идеја. Освен што долгорочно може да му наштети на нашето тело, принципот „сè или ништо“ може да биде и многу незгоден во текот на денот поради осцилации на нивото на шеќер и енергија, но и иритација на дигестивниот систем.

Друга грешка е да јадете вечера премногу рано, што значи дека се доведува во прашање уште едно општо прифатено правило, а тоа е „не јадете ништо по 18 часот“. Ова, пак, не значи дека треба да јадете доцна или после вечера. Вечерата треба да биде последниот и најлесниот оброк во денот, по што ќе пиете билен чај и вода, но нема да бидете гладни и да јадете.

ШТО ДА СЕ ЈАДЕ ЗА ВЕЧЕРА

„Лесно“ не значи дека вашиот стомак треба да биде тесен од глад, туку дека едноставно не треба да се прејадувате пред да заспиете и со тоа да го оптеретите вашето тело, кое веќе е уморно на крајот на денот. Не постои единствена точна формула за идеална вечера што се однесува на сите затоа што секој од нас е посебен, но постојат одредени општи упатства што треба да ги следиме.

Едно од првите правила е нутритивната рамнотежа на храната што ја јадете во текот на денот. Ако имате доволно протеини за појадок и ручек (на пример, омлет наутро и риба за ручек), тогаш е сосема во ред да јадете само зеленчук и протеини од растително потекло. Во спротивно, црниот дроб и бубрезите ќе бидат оптоварени со (премногу) количество уреа, што е краен производ на метаболизмот на животински протеини.

ОСНОВНИ ПРАВИЛА НА ЗДРАВА ВЕЧЕРА

  • Вечера околу 4 часа пред спиење, но обидете се да не го правите тоа подоцна од 20.30 до 21 часот, без оглед на вашиот распоред. Значи, ако легнете околу 22 часот, оптималното време за вечера е 18 часот (но знаеме дека во пракса скоро никој не легнува во тоа време). Ако не сте секогаш во можност да го почитувате ова, обидете се да не јадете барем 2 до 3 часа пред спиење.
  • Изберете животински или растителни протеини во зависност од тоа што друго јадете во текот на денот. Под редовни услови, животински протеини треба да се консумираат еден или максимум два оброка на ден, не сите три.
  • Може да консумирате житарки и мешунки со висока содржина на протеини (леќата, киноа, леќа, амарант …), но ако сакате да изгубите тежина, не ги вклучувајте во вашиот вечерен оброк повеќе од двапати неделно.
  • Вечерта, јадете повеќе варен и помалку свеж зеленчук. На тој начин, ќе имате чувство на исполнетост подолго време и ќе спречите надуеност.
  • Ако јадете месо и риба, секогаш додавајте зеленчук за да постигнете правилна киселинско-базна рамнотежа.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi