Зачувајте го младоликиот изглед: Овие состојки мора да ги користите доколку сакате да го запрете стареењето на кожата

8 јули, 2021
Opera Snapshot_2021-07-07_225500_www.alo.rs

Се чини дека секој нов производ има голема количина на состојки против стареење. Сепак, вистината е дека стареењето тешко ќе се запре – единственото нешто што можеме да направиме е да го одложиме и да ја задржиме кожата да изгледа здрава, негувана и сјајна што е можно подолго.

Антиоксидансите особено ќе ви помогнат во тоа. Иако најверојатно сте чуле за нив, прашањето е дали знаете каква е нивната улога.

Постојат слободни радикали во кожата, кои се токсични соединенија што можат да ги оштетат здравите клетки на кожата. Главните причини за формирање на слободни радикали се УВ зраци, загадување, пушење, диета, стрес – исто така, главните причини зошто вашата кожа старее побрзо. Улогата на антиоксидансите во нега на кожата е да се борат против овие слободни радикали, а што се однесува до експертите, тие се единствените ефективни кога станува збор за зачувување на младоста.

Еве 5 антиоксиданти кои не треба да ги пропуштате при купување производи за дневна и ноќна нега.

  1. Витамин Ц

Кога станува збор за антиоксиданти, исто така познати како аскорбинска киселина, витамин Ц е во првите редови. Широко е достапен во нега на кожата, и не само што може да се пофали со својства против стареење, туку помага и за осветлување на кожата и израмнување на тенот.

Недостаток е што витаминот Ц многу лесно се распаѓа во контакт со воздух и светлина. И за да постигнете најдобар ефект, мора да користите формула каде што се стабилизира аскорбинска киселина.

  1. Ресвератол

Ресвератролот можеби не е толку позната состојка, но неговата употреба дефинитивно е во фокусот последните неколку месеци. Тоа е полифенол што може да се најде во кожата на грозјето, кикирики и некои други бобинки.

Постепено внесувајќи се поголем број формули, оваа состојка има и други придобивки што недостасуваат во многу состојки со антиоксидантни својства. Ресвератролот може да навлезе длабоко во кожата, што го прави поефикасен. Исто така, помага во заштитата на функцијата на бариерата, го намалува воспалението, оштетувањето на сонцето и делува превентивно во борбата против стареењето.

  1. Ретинол

Зарем не знаевте дека ретинолот се смета за антиоксиданс? Не сте единствените. Познат по својата способност да го зголеми бројот на клетките на кожата, ретинолот има и антиоксидантни способности. Тоа е вид на ретиноид добиен од витамин А. Го зголемува обновувањето на клетките на кожата, го стимулира производството на колаген, го балансира производството на маснотии и се бори против слободните радикали. Тој помага да се спречи распаѓањето на колагенот и се згуснува подлабокиот слој на кожата за да се спречат брчките.

Мана? Не е за секого. Ако не се користи правилно, може да предизвика сувост, иритација и чувствителност.

  1. Ниацинамид

Ниацинамидот често се користи во навлажнувачки производи за нега на кожата, е форма на витамин Б3 кој помага во одржување на функцијата на бариерата. Покрај тоа, ја намалува трансепидермалната загуба на вода и помага во синтезата на протеини и церамиди.

Мана? Кога се користи во изобилство, може потенцијално да предизвика црвенило на чувствителна кожа.

  1. Витамин Е

Познат по своите суперхидрирачки својства, витаминот Е е добар и за неговите антиоксидантни својства. Најмногу помага при слободните радикали поради изложеност на УВ зраци, помага и во намалување на воспалението и отокот.

Прекрасната работа во врска со витаминот Е е што скоро секој тип на кожа може да го толерира.