ДАЛИ УСТАТА ЧЕСТО ВИ СЕ СУШИ? НЕ Е ДОБРО: Кога е обичен симптом на сериозна болест и што укажува дека треба ИТНО да посетите лекар

18 јуни, 2021
voda

Сувата уста се чини дека е сосема безопасен симптом на кој многумина не обрнуваат внимание, но може да биде знак за сериозни болести.

Дали имате сува уста наутро или навечер? Експертите велат дека причините за овој непријатен симптом можат да бидат многу различни. Некои се целосно безопасни, но некои се знак за тревога…

Сувата уста може да биде знак на труење. Повраќање и дијареја може да доведат до дехидратација, што ќе се реши веднаш штом ќе се врати рамнотежата на водата во организмот. Овој проблем може да укаже и на сериозни болести како што е панкреатит. Заедно со сувата уста, исто така има и подригнување, гадење, повраќање, дијареја и болка во левата страна на желудникот. Во овој случај, многу е важно да се обратите кај лекар за помош.

Сувата уста исто така може да биде симптом на дијабетес. Гастритис и холециститис се исто така поврзани со овој феномен. Покрај тоа, лицето чувствува горчина во устата. Јазикот станува бел, а понекогаш и жолт.

Еден од симптомите на анемија, како и болести на плунковните жлезди е сувата уста. Се јавува и во недостаток на витамин А. Сувоста исто така може да биде симптом на оток во устата, кој може да биде бениген или малиген. А понекогаш тоа е оштетување на нервните завршетоци одговорни за работата на плунковните жлезди.

Сувата уста е симптом што не треба да се игнорира, велат експертите, затоа се препорачува посета на лекар.

Кога сувата уста не е знак на болест

Сувата уста не е секогаш причина за сериозни болести, може да биде нешто сосема безопасно. На пример, пушачите често страдаат од овој проблем. Оние кои имаат назална конгестија мора да дишат преку устата, и како резултат на тоа, усната шуплина се суши и се појавува непријатно чувство на сувост.

Исто така, овој симптом може да се појави за време на менопаузата. Сувата уста е неизбежен проблем за оние кои ‘рчат. Се јавува и кај треска и, се разбира, дехидрација. Таблетите и некои пијалоци може да предизвикаат сува уста.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi