Добро познатиот епидемиолог: “Само во оваа ситуација е безбедно да се тргне маската во општеството!”

5 март, 2021
GERMANY-HEALTH-VIRUS

Водечкиот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи зборуваше за единственото сценарио кога е безбедно да се тргне маската во општеството за време на пандемија.

Како што рече, во ред е да ја тргнете маската ако сте ги примиле сите дози на вакцината и ако сте во друштво на луѓе кои ги примиле сите дози. Центрите за контрола на болести таму исто така подготвуваат упатства за вакцинирани лица кои ќе им кажат што можат безбедно да направат. Politico известува дека овие упатства ќе продолжат да препорачуваат луѓето да се ограничуваат на мали домашни собири и само со вакцинирани лица, пренесува Eat This.

Препорачливо е тие да продолжат да носат маски во јавноста, како и да продолжат да практикуваат социјална дистанца. „Ако сте вакцинирани и сте со некој кој исто така е вакциниран, можете да бидете многу послободни што се однесува до мерката“, рече Фаучи.

Во понеделник, 1 март. Фаучи и директорот на ЦДЦ ги презентираа новите упатства. „Ќе земам пример дека нечија ќерка дошла од друг град и ги добила двете дози, и нејзините родители ги добиле и двете дози и нивните соседи. Тие би можеле да се соберат на мало куќно собирање и ризикот од ширење на корона вирусот е толку мал што може да се дружат без маски “, рече Фаучи.

Треба да бидете внимателни

Фаучи предупреди и на дружење со луѓе кои не биле вакцинирани. Тој зеде пример за нечија баба вакцинирана и таа дојде во посета на нејзините невакцинирани членови на семејството. „Ако едниот од нив е заразен со вирусот, бабата сè уште може да влезе во назофаринксот и иако вакцината ја штити и таа нема да се разболи, вирусот може да се прошири понатаму и да зарази луѓе кои не биле вакцинирани“, објасни тој.

Фаучи додаде дека започнал да ги поканува и гостите на домашни забави откако ги добил двете дози. Сепак, тој секогаш се грижи дека станува збор за лица кои исто така биле вакцинирани и дека тој сè уште не јаде во ресторани и дека сè уште носи заштитна маска.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris