Попладневно спиење: Еве колку време е потребно за да бидете ЗДРАВИ!

15 февруари, 2021
дрмека

Бројни експерти советуваат дека не секој попладневен одмор е добар, затоа, тие не ги советуваат возрасните да спијат попладне, освен ако не трае помалку од 40 минути.

Во спротивно, внатрешниот часовник и циклусите на спиење на телото може да бидат нарушени.

Човекот е биолошки „програмиран“ да спие поголем дел од ноќта и да одмори кратко еднаш во текот на денот. Имено, температурата на нашето тело паѓа помеѓу 13 и 15 часот, што прави да се чувствуваме поспани во тоа време.

Дремувањето нуди различни придобивки за здрави возрасни лица, вклучувајќи:

Релаксација
Намален замор
Подобрено расположение
Подобрена изведба, вклучително и побрзи реакции и подобра меморија

Сепак, експертите тврдат дека спиењето попладне не е безбедно. Ново истражување покажа дека спиењето попладне повеќе од 40 минути го зголемува ризикот од повеќе физички нарушувања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi