ВНИМАНИЕ! Оваа намирница што ја консумирате дневно ГО СЛАБЕЕ ИМУНИТЕТОТ, што доведува до разни бактериски инфекции

8 мај, 2021
profimedia-0511379572

Намалете ја употребата…

Германски научници забележале дека диетата богата со натриум хлорид може значително да ја ослаби природната одбрана на организмот од бактериски инфекции.

Факт е дека бубрезите играат важна улога во филтрирањето на вишокот сол. Ако бубрезите не работат правилно, оваа супстанција се акумулира во телото, што резултира со нарушување на активноста на важните видови имунолошки клетки во крвта, кои се одговорни за борба против бактериите.

Научниците спроведоа студија врз лабораториски глувци на кои им се дава храна со голема содржина на сол и откриваат дека инфекциите на уринарниот тракт минуваат многу побавно.

so

Во друг експеримент, тие ја тестирале способноста на глувците да се борат против инфекција со бактерија наречена листерија, што се случува кога храната е загадена и може да предизвика треска.

Како што се испоставило, научниците пресметале 100-1000 пати повеќе патогени во слезината и црниот дроб кај глувците заразени со листерија (кои јаделе храна со многу сол) отколку кај оние кои не конзумирале солена храна.

Вториот експеримент вклучувал луѓе кои јаделе дополнителни шест грама сол повеќе од вообичаеното внесување на ден. Истражувачите откриле дека дополнителната сол го зголемува нивото на глукокортикоиди, што значително ја нарушува способноста на организмот да се бори против бактериите.

– За прв пат успеавме да докажеме дека прекумерното внесување сол, исто така, значително ослабува важен дел од имунолошкиот систем – објаснува Проф. Д-р Кристијан Курц од Институтот за експериментална имунологија, Универзитет во Бон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi