ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ ФЛАШИРАНАТА ВОДА МОЖЕ ДА Е ОПАСНА ПО ЗДРАВЈЕТО: Руски лекар испрати важно предупредување

5 јуни, 2021
voda

Еве кога флашираната вода може да биде опасна по здравјето!

Сите знаеме колку е важен внесот на вода за здравјето, а експертите досега многу пати разговарале за тоа дали е поздраво да пиете вода од чешма или флаширана вода.

Самата флаширана вода е здрава и тестирана, но руската нутриционистка Наталија Денисова предупредува дека во еден случај, оваа вода може да биде лоша за вашето здравје.

“Водата што се продава во продавница е проверена и безбедна. Меѓутоа, ако сончевата светлина во продавницата падне директно на полицата каде што е флашираната вода, тогаш пластиката се загрева. Ако амбалажата за вода е направена од ефтина пластика, тогаш тоа станува проблем. Постои ризик, дека во овој случај штетните супстанции, вклучувајќи ги и полифенолните соединенија, ќе се испуштат во водата. Ако постојано пиете таква вода, со време ќе се јават и негативни последици по здравјето. А ако водата е и газирана, ризикот е поголем. Во тој случај сончевта светлина  дополнително го зголемува ризикот од ослободување на штетни материи од пластика во водата”, вели таа.

Поради оваа потенцијална опасност, нутриционистката вели дека е најздраво да се пие вода од чешма со филтри за прочистување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi