ЗОШТО СМЕ ПОСПАНИ ПО ЈАДЕЊЕТО? Еве што велат експертите!

14 февруари, 2021
obrok

Поспаност по оброкот е позната на сите нас.


За да разберете, треба да знаете што се случува во вашиот дигестивен систем за време на оброците. Додека џвакате храна, вашиот стомак произведува гастрин, хормон кој предизвикува производство на дигестивни сокови кои ја распаѓаат храната.

Оваа храна потоа оди во тенкото црево додека цревата ослободуваат ентерогастрон, хормон кој го регулира протокот на крв. Во меѓувреме, вашиот панкреас ослободува инсулин за да му помогне на вашиот стомак да апсорбира јаглени хидрати гликоза од вашиот оброк. Во исто време, инсулинот испраќа разни аминокиселини до вашиот мозок, вклучително и озлогласената хемикалија триптофан, која промовира поспаност.

Можеби сте забележале дека поспаност не се јавува после секој оброк.

Постојат неколку причини за ова: високото ниво на јаглени хидрати предизвикува скок на инсулин, што значи дека повеќе триптофан ќе влезе во вашиот мозок. Кога тоа ќе се случи, триптофанот се претвора во серотонин, што прави да се чувствувате добро, а потоа и мелатонин, кој прави да се чувствувате поспани.

Јаглени хидрати гликоза исто така може да ги блокира мозочните клетки наречени орексински неврони, кои се одговорни за одржување на будноста. Треба да се напомене дека оброците со висока содржина на протеини немаат ист ефект, бидејќи протеините имаат тенденција да стимулираат ослободување на стимулирачки аминокиселини.

Поспаноста после оброк понекогаш е неизбежна, но постојат неколку начини да ги намалите шансите да дремнете после оброк. Јадете полека, така што хормоните во вашето тело имаат време да се балансираат.

Исто така, проверете дали јадете балансиран оброк без премногу скроб, маснотии, но со доволно зеленчук и витамини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi