Зошто е полесно да најдете партнер ако веќе имате еден? Одговорот се крие во ефектот на Матеј!

26 јули, 2021
bb4323a3f60df58224d3fea6a51f4176b62966c3

Во книгата „Економски натуралист“, која се занимава со појави од областа на економијата, наидовме на пример кој, кога малку подобро ќе размислите, често го гледате во секојдневниот живот.

Средба со пријател

Млад човек стана близок пријател со привлечна млада жена. Нивната врска била целосно платонска. Една вечер, жената го поканила пријателот во кафуле и му ветила дека ќе му помогне да запознае некого.

Тие излегле и жената била невообичаено внимателна кон него. Додека седеле, пред другите гости, таа го милувала по раката, го гледала заљубено и му шепотела на увото. Тогаш таа рекла дека мора да оди дома и го поканила да се сретнат следниот повторно на пијачка.

Откако мажот останал сам, му пришле неколку привлечни помлади жени. Тоа целосно го изненадило.

Зошто жените одеднаш покажале интерес?

Кога се сретнале на кафе следниот ден, пријателката изјавила дека знаела точно дека тоа ќе се случи.

„Тешко е да се утврди дали некој е во ред само со гледање“, објасни таа. Но, бидејќи на другите жени во кафулето им е јасно дека мажите претежно бараат атрактивни жени, фактот дека таа како привлечна жена посветувала толку многу внимание на маж кој очигледно добро го познава, било убедлив знак дека тој е добар .

Ефектот на Метју

Младиот човек го доживеал ова искуство како друг пример за ефектите на Матеј: „Зашто секому, кој има, ќе му се даде уште и ќе има во изобилство“ (Матеј 25:29). Или, кога врне, тогаш навистина плиска како од кофа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi