ЗОШТО СЕКОЈ ДЕН ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ШАКА СОНЧОГЛЕД! Здрава ужинка која подмладува

29 септември, 2021
231037_sunflower-seeds-1272747-960-720_f

Семките од сончоглед се една од ретките грицки што треба да ги имате дома, бидејќи ако јадете грст дневно, можете целосно да го опоравите вашето тело, тврдат фитотерапевтите.

Се користи во народната медицина со децении и е особено корисно за лекување на реума, артритис, зајакнување на видот и забавување на стареењето благодарение на важните витамини и минерали.

Го чува срцето и младоликоста

Семките од сончоглед, кои содржат витамин Е, го чуваат здравјето на кардиоваскуларниот систем. Овој витамин ги шири крвните садови, спречува тромбоза и штити од висок крвен притисок. Лекарите го вклучуваат во терапијата на срцеви пациенти во фаза на опоравување, бидејќи ги регенерира клетките и го скратува периодот на слабеење на организмот. Дерматолозите препорачуваат диета богата со витамин Е, бидејќи ја враќа еластичноста на кожата и ги прави брчките помалку видливи. Само 28 грама семки од сончоглед печени во масло обезбедуваат 76 проценти од препорачаната доза на овој витамин.

Ги зајакнува коските и мускулите

Покрај калциумот, на коските им се потребни и магнезиум и бакар. Двата минерали се наоѓаат во семките од сончоглед. Ако ги сакате и ги грицкате често, сигурно не страдате од грчеви во мускулите.

Го забрзува метаболизмот

Сончогледот е одличен ако имате синдром на мрзливи црева. Покрај тоа што ќе ја регулира нивната работа, ќе го забрза и метаболизмот и работата на желудникот поради големата количина на влакна. Многу нутриционисти препорачуваат да ја измамите гладта кога држите диети бидејќи се богати со калории, па дури и кога ќе изедете десетина семки, се создава чувство на ситост.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris