Како да ги преживееме температурните разлики

8 декември, 20100

Климатските екстреми сѐ повеќе се зајакнуваат, а ние сѐ повеќе ја губиме силата да е спарвиме со нив. Сите овие температурни разлики претставуваат физиолошки стрес на организмот. Додека некои уживаат во “пролетните денови” во декември, некои неможат да се справат со главоболките, несоницата, лошото расположение и слично. Најосетливи на овие температурни разлики се асматичарите, луѓето со срцеви заболувања, оние со чир на желудник но, веќе и оние без некакви поголеми здравствени промени не ги издржуваат промените. За да ги преживееме промените се препорачува да обрнеме внимание на исхраната. Најважното правило е да се јаде лесна и разноврсна храна. На врвот на листата од препорачана храна се свежотоовошје и зеленчук. Исто така се препорачува дневна доза на супа од зеленчук или месо, бидејќи тоа дава сила, повеќе од една шоља кафе. Во ова годишно време на организмот му е потребно поголема количина на микроелементот хром, кој најмногу го има во печурките, јагодестото овошје и сувото грозје. Жените особено треба да го зголемат внесот на железо, кои може да се најде во јаболкото, магдоносот, грашокот и во семкте од тиква, а се препорачува да се јадат варени компири, кои се варат со гранче од нане. Институтот за исхрана во Њујорк покажаа дека протокот на крвта може да се стабилизира со консумирање на парче леб премачкан со сенф, бидејќи минерални состојки на краставица и масло од сенф даваат сила. Се препорачува неколку пати во денот да се пие свежо цеден сок од лимон.И кога станува збор за облекувањето важно е да ги следите сопствените потреби, а не модата. Носењето чадор е задолжително.Слоевито облекувајте се, за да успеете да го регулирате влијанието на надворешните температурни разлики врз телото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi