Лансиран “Делта 4“, најголемиот сателит во светот

21 ноември, 20100

Најголемиот сaтелит во светот “Делта 4“, ноќеска, бил лансиран во вселената од космодромот “Кејп Канаверал“ во Флорида, САД, јави АП, пренесува Нетпрес. Дваесет и трикатна ракета, која нема човечки екипаж, a која го однесе најголемиот сателит во вселената, полетала кон орбитата во 17.58, по локално време. Според АП, сателитот е лансиран по неколку одложувања поради технички проблеми. Во информацијата се наведува дека технички проблеми во текот на полнењето со гориво, имало и во петокот.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi