„Вратата кон пеколот“ гори без прекин повеќе од 35 години :))

4 ноември, 20110
8

Ова е уникатен феномен навистина, дупката гори без прекин повеќе од 35 години. Ова место се наоѓа во Узбекистан, во близина на малиот град Дарваз и локалните го нарекуваат „Врата кон пеколот.“

Неговата историја започнува уште пред 35 години. Геолози копале во потрага по гас и одеднаш наишле на огромна подземна празнина, која била толку голема што целото место, заедно со опремата, машините и шаторите се свлекло под земјата.

Никој не се осмелувал да слезе долу, бидејќи шуплината била полна со гас. Одлучиле да го запалат, како мислеле дека ќе изгори за неколку часа. Оттогаш дупката гори, веќе 35 години без прекин. Никој не знае колку гас изгорел во овие години, но изгледа како да нема крај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş