9 причини зошто сексот е супер за вашето здравје :) епа удри “бригу” на весеље:))

20 август, 20110
9prichinizaseks

Освен тоа што ќе ви помогне да спиете добро, да намалите тежина и стрес, сексот помага во процесот на лачење на хормонот на среќа, па после сексот ќе сакате уште секс!

1. Го подобрува здравјето на крвните зрнца
Мажите кои имаат сексуални односи повеќе од 2 пати неделно, имаат помал ризик од срцев удар, за разлика од мажите кои имаат односи помалку од еднаш месечно.

2. Ублажува болка
Кога ќе дојде оргазмот, се случува ослободување на ендорфин – хормонот на среќа, кој помага во ублажување на болката.

3. Го зголемува имунитетот

Редовното водење љубов го зголемува бројот на антителата – имуноглобин во организмот, со кои телото полесно би совладало грип и настинка.

4. Го намалува стресот

Луѓето кои редовно практикуваат секс, полесно се носат со стресот се посреќни.

5. Долговечност

За време на оргазмот доаѓа до испуштање на хормонот DHEA кој го зголемува имунитетот и го обновува ткивото, што ја прави кожата здрава.

6. Го зголемува протокот на крв

За време на секс, бројот на откуцувања на срцето се зголемува и органите добиваат свежа крв.

7. Обезбедува добар сон

По водењето љубов се чувствувате опуштено и полесно ќе заспиете. Добар сон, чини добро здравје.

8. Ја подобрува телесната кондиција

За 30 минути секс ќе потрошите 80 калории.

9. Го зголемува естрогенот и тестостеронот

Тестостерон е причината зошто мажите се добри во кревет, ги подобрува коските и мускулите и го штити срцето. Естрогенотги штити жените од болести на срцето и го одредува нивниот телесен мирис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi