Бин Ладен си правел “бајрам“ со паметот! Планот пропадна!!!

15 јули, 20110
intro_osama-bin-laden-1998-thumb

Најголемиот терорист на сите времиња Бин Ладен, планирал да изврши други напади на десет годишнината од 9/11, или познатиот септември кога беа нападнати кулите близначки.

Поранешниот лидер на Ал Каеда работел на тоа да собере тим кој ќе го координира за нови напади врз САД по повод 10 годишнината од 9/11, изјавил американски официјален американски претставник за Fox News.

Информациите биле откриени во податоците кои ги нашле и заплениле американците во Пакистан, за време на рацијата во мај, кога беше ликвидиран Бин Ладен.

Во податоците, Бин Ладен постојано ги отфрлал предлозите од неговиот шеф на операции Атијах Абд Ал Рахман околу тоа кој треба да биде во тимот за напад, се вели во извештаите.

Но, официјалните лица изјавиле дека овој заговор никогаш не ги достигнал почетните фази, а целите на нападот не биле откриени. Други документи покажуваат дека АлКаеда биле ентузијастично настроени кон вршењето напади врз САД на датумите со симболично значење.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/