Дом од иднината: Неверојатниот проект „Cluny“ во Сингапур

14 ноември, 20110
4

Хај – тех куќата „Cluny“ во Сингапур по проект на „Guz Architects“ буквално тоне во зеленило, а големиот внатрешен двор е претворен во вештачко езеро.

Во овој неверојатен дом се внесени многу авангардни технологии со разнообразна намена кои го прават достоен пример за дом од иднината. Резервоарите за напојување и покривната градина ја собираат и рециклираат дождовната вода. Планот на куќата е ориентиран кон внатрешниот двор – езеро што претставува пример за дизајн од висока класа. Како што и сами ќе видите, насекаде во куќата и надвор од неа преовладува зеленило, топлина и комфорт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş