Јогуртот – вкусен и лековит

13 ноември, 20110
mleko

Само 100гр  јогурт на ден го спречува задебелувањето на крвните жили  и со тоа го намалува ризикот од срцев удар, открива студијата на болницата Сер Чарлс Гарденер во Перт.

-Иако млечните производи не се особено рпепорачливи за срце, пробиотиците и јогуртот имаат благотворно дејство. Јогуртот делива на тој начин што го зголемува добриот холестерол во крвта, за сметка на оној лошиот, истакнува Кери Ајви, тим лидер на истражувањето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi