Mardan Palace – Најскапиот и најлуксузниот хотел во Европа

10 ноември, 20110
0

2500 тони злато, 500 000 кристали и 23 000 квадратни километри првокласен италијански мермер се вложени во Mardan Palace. Вредноста на хотелот е проценета на 1.4 милијарди долари. Грандиозниот хотел е во сопственост на родениот во Азербрџан турски бизнисмен Телман Исмаилов.

Хотелот ги отвара вратите во 2009 година, и на величенствената забава присуствуваат едни од најпознатите светски личности меѓу кои Парис Хилтон, Ричард Гир, Шерон Стоун, Мараја Кери, Сил, Моника Белучи, Том Џоунс и многу други од светот на бизнисот. Иако хотелот постои релативно кратко време, сепак ја добива престижната награда „World Travel Awards“ во категоријата „Најлуксузен хотел во светот“, со што ги претркува хотели како Burj Al Arab в Дубаи, The Dorchester в Лондон и Trump Hotel Chicago.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş