Најдобриот покераш во светот е германец, сега е „потежок“ за 8.720.000 долари! :)

9 ноември, 20110
12

Германецот Хајнц Пиус е победник е на Светската покер серија (WSOP) во Лас Вегас. Хајнц во играта еден на еден (хедс ап) го елиминирал Мартин Сташк  од Чешка, по шест часовна игра и освоил неверојатни 8.720.000 долари и стана првиот германец кој победи на WSOP. Второпласираниот освои 5.430.000 долари.

„Ова е најсреќниот ден во мојот живот. Неможам да поверувам што се случи. Само се обидов да се фокусирам и да не правам грешки“, изјавил Хајнц по победата.

Оваа година во овој натпревар учествуваа 6865 покераши од 85 земји. Девет играчи кои влегоа во финалето го поделија фондот од 64.531.000 долари.

httpv://www.youtube.com/watch?v=0zuoWsLOkMc

httpv://www.youtube.com/watch?v=8t7CiAc8GvY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş