Портокалот нѐ штити од рак

2 февруари, 20110
Orange-Juice-3-DHSXFJ694J-1024x768

Портокалот содржи агруми кои што содржат изобилство на витамин Ц и растителни влакна кои го олеснуваат варењето и го оддржуваат нашиот дигестивен систем. Ова овошје особено се препорачува за пушачи, бидејќи го намалува штетното дејство на никотинот. Портокалите, исто така, содржат пектин, растворлива супстанца која предизвикува  телото да ги исфрли повеќето штетни радикали од пороците како алкохол, цигари и кафе. Истражувањата  потврдија дека овој плод е ефикасен во превенција од рак, особено на хранопроводот и желудникот, бидејќи содржи полифеноли и терпени, состојки кои го запираат растот на клетките на туморот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi