Познатите и нивната религија – трет дел

5 јули, 20111
naslovna

21. Matt Groening – тешко е да се добие одговор од креаторот на Симпсонови за неговата религија, сепак тој има кажано “технички ја сум агностик, но дефинитивно верувам во пеколот“ – Агностицизам.

Matt Groening

 

22. Isaac Hayes – познатиот пејач вели дека неговото верување е влез во вечноста и вистински пат до среќата и вкупната духовна слобода – Скинетолог.

Isaac Hayes

 

23. Katharine Hepburn – (1907-2003) – познатата американска актерка своевремено има изјавено дека не верува во Бог, дека ништо друго незнае освен дека треба луѓето да бидат добри едни према други и да се помага секогаш кога е потребно – Атеист.

Katharine Hepburn

 

24. Katie Holmes – девојката која беше израсната како католик, по многуте бурни реакции на нејзините родители, таа сепак се приклучи кон верата на својот сопруг – Скиентолог.

Katie Holmes

25. Angelina Jolie – нема потреба за мене да се има Бог. Има нешто во сите луѓе што е духовно, што е добро. Незнам дали е добро да не се верува во ништо – општа духовност.

Angelina Jolie

26. Nicole Kidman – познатата актерка и оскаровка, поранешна сопруга на Том Круз, е израсната како католик и се врати на својата религија, откако се разведе од познатиот скинетолог – Католик.

Nicole Kidman

27. Ben Kingsley – актерот кој е член на Верското здружение на пријатели – Quaker.

Ben Kingsley

28. Gladys Knight – таа изјавила “откако се приклучив на црквата се обидувам да бидам што повеќе послушен кон Бога“ – Mormonism.

Gladys Knight

29. Jason Lee – младиот холивудски актер е Скиентолог.

Gladys Knight

30. C.S. Lewis – професорот од Оксфорд и авторот на Нарнија, до неодамна беше атеист скоро цел живот, но од пред неколку години тој се прклучи кон англиските цркви – Христијанство.

C.S. Lewis

 

One comment

  • Goran

    5 јули, 2011 at 20:18

    Абе дечки, овој C.S. Lewis да не е мртов едно 50 години случајно? Како пишавте „до пред некоја година“, некој ќе помисли дека лани се случило ова.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi