Волшебниот свет на архипелагот „Раџа Ампат“

15 ноември, 20110
1

Архипелагот се состои од над 1500 мали острови, корални и песочни брегови, распоредени околу четирите главни острови, Misool, Salawati, Batanta и Waigeo. Раџа Ампат е дел од резерватот „Брдс Хед“ и е познат по своето огромно биолошко разнообразие – во неговите води живеат над 1000 видови риби, 537 корали и 699 мекотели. Имено од ова место произлегуваат повеќето видови корали на планетата, чии јајца океанските струи ги разнесуваат по целиот Тихи океан.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş