Ослич во бело вино

4 ноември, 20120
oslic vo belo vino

Потребни состојки

  • 800 гр ослич
  • 4 свежи домати
  • 1 дл бело вино
  • малку брашно
  • маслиново масло
  • магдонос
  • сол, бибер

Начин на подготовка:

Измијте ги парчињата риба, и потоа посолете ги со сол и бибер и извалкајте ги во брашно. Потоа пропржете ги во загреано масло. Испржената риба ставете ја во тава, ставете ги парчињата домати, полијте со вино, ставете многу магдонос и покријте со алуминиумска фолија. Тавата ставете ја во загреана рерна и печете 20 мин, на температура од 220 степени. Готовата риба послужете ја со варен компир.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi